Z umysłem do celu/Mind full of Goal
MindSonar to narzędzie badające systemy wartości ludzi, ich hierarchię wartości oraz style myślenia.
To pierwszy kontekstualny kwestionariusz on-line, dokonujący pomiaru sposobu myślenia osób w konkretnych sytuacjach. Dlatego dostarcza niezbędnej wiedzy wspierającej zmianę strategii mentalnych, zmianę zachowań, zmianę postaw, itp.
Pomyśl jak ważne dla Twoich klientów/pracowników może być uporządkowanie przez nich ich własnej hierarchii wartości oraz świadomość, które wartości wspierają ich w pracy lub w codziennym życiu, a które mogą tworzyć wewnętrzne ograniczenia. O ile pełniej możesz zdefiniować potrzeby rozwojowe swoich klientów/pracowników na podstawie miarodajnych raportów?
MindSonar dostarcza także nieocenioną wiedzę na temat motywacji pracowników. Wyobraź sobie, że dokładnie wiesz, co motywuje członków zespołu, co jest dla nich ważne, kto z kim będzie lepiej współpracował w różnych sytuacjach i dlaczego tak się stanie, gdzie są możliwe napięcia i konflikty.
Wyobraź sobie, że posiadasz sonar umysłu i możesz zobaczyć, na przykład kiedy jest w stanie flow, albo kiedy generuje porażkę i wychwycić różnicę w sposobach myślenia w tych dwóch przypadkach.
Pomyśl, że możesz posiąść odpowiedź na pytanie, co różni sposoby myślenia osoby swobodnie przemawiającej na rodzinnym przyjęciu lecz stresującej się podczas publicznego wystąpienia w firmie, w której pracuje.
Pomyśl, że możesz pomóc jej przenieść elementy pożądanych strategii z pierwszego kontekstu (spotkanie rodzinne) do drugiego (spotkanie biznesowe), bo wiesz, co różni te dwa style myślenia tej osoby w dwóch różnych kontekstach.
MindSonar bada style zachowań oraz systemy wartości i jest unikalnym, innowacyjnym narzędziem mierzącym np. proaktywność-reaktywność, potrzebę działania według procedur lub ich obejścia, źródła podejmowania decyzji, umiejscowienie kontroli, itp.
Mindsonar używany jest m.in. w coachingu, coachingu zespołowym, projektowaniu szkoleń, badaniu efektywności szkoleń, budowaniu zespołów, w rekrutacji.
Trzynaście metaprogramów
Mapa stylów myślenia w danej sytuacji
Przygotowując i wdrażając MindSonar, jego twórca, Jaap Hollander, wzorował się na koncepcji metaprogramów, czyli stylów myślenia. Metaprogramy są wzorcami, z których zbudowane są strategie wewnętrzne, a te z kolei są bezpośrednią przyczyną naszego zachowania.
Metaprogramy bardzo dobrze korespondują z teorią kategorii Gravesa, ponieważ wartości manifestują się właśnie poprzez metaprogramy.
To jednak, co w MindSonar jest najciekawsze, to propozycja lokalizacji „na sonarze” specyficznego zestawu trzynastu metaprogramów, dzięki którym ludzie potrafią znaleźć odpowiedź do jakiego stopnia style myślenia wspierają ich w zmianie, a w jakim stopniu ich ograniczają.
Teraz możesz lepiej kształtować otoczenie
Gdy trudno mi się z kimś porozumieć, MindSonar pomaga mi dowiedzieć się, co nas różni. A wtedy, jeśli chcę, mogę wykorzystać moje słowa do zmiany tej relacji. To nie żadna magia, można się tego nauczyć.
Jennet Burghard
Zastosowanie
Sonar umysłu i co dalej?
MindSonar ma zastosowanie wszędzie tam, gdzie korzystne jest poznanie sposobu myślenia człowieka i jego motywacji.
Przykład
Wyobraź sobie, że o pomoc poprosił Cię klient, który od dwóch lat nie może znaleźć pracy jako dyrektor personalny w korporacji. Poprzednio zarządzał departamentem HR na dużej uczelni. Klient stracił pracę w wyniku połączenia dwóch uczelni i to on był tym z pary dyrektorów personalnych, który został zwolniony.
Obecna sytuacja jest następująca: za każdym razem kiedy klient wysyła swoje cv zostaje zaproszony na rozmowę. Ma bardzo dobre kwalifikacje i jego ścieżka kariery odpowiada stawianym wymaganiom. Niestety na rozmowach się kończy.
Pytanie klienta do Ciebie: Dlaczego mnie nie zatrudniają? I co mogę zrobić, żeby zwiększyć swoje szanse?
MindSonar dostarczy Ci rzetelnej informacji o kliencie (o zespole): jego kryteriach, uznawanych wartościach i stylach myślenia. Możesz z nim pracować sprawniej i skuteczniej.
Szerokie zastosowanie narzędzia:
- Poprawa komunikacji
- Szkolenie handlowców i negocjatorów
- Skuteczny wgląd w problemy i zasoby, czyli coaching
- Wspieranie zmiany
- Poprawianie procesów grupowych
- Rozwiązywanie konfliktów
- Projektowanie szkoleń
- Rozumienie kompetencji
- Modelowanie doskonałości
- Lepsza rekrutacja